ZANIM KUPISZ JRT
Warto dobrze zastanowić się nad tym czy faktycznie możemy mieć w domu psa tej rasy. Trzeba to dobrze i długo przemyśleć. Ja nad zakupem swojego pierwszego JRT zastanawiałem się prawie rok. Rozważałem wszystkie za i przeciw. Zadawałem sobie pytania i na nie odpowiadałem. Zachęcam do zadania sobie tych samych pytań:
1. Czy znajdę wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia, żeby zająć się psem?
Szczeniak potrzebuje więcej uwagi. Trzeba zastanowić się nad tym czy przez pierwsze kilka miesięcy po zakupie będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na naukę i wychowanie psiaka. Czy być może nasze plany kreślą raczej inne zagospodarowanie czasu.
Kiedy pies podrośnie będzie wymagał tego czasu tylko TROCHĘ mniej, co nie oznacza, że nie będziemy musieli go wygospodarować na codzienne spacery. Jeśli mieszkamy w domu z ogródkiem/podwórkiem wtedy mamy tylko TROCHĘ łatwiej. Samo wypuszczanie psa na zewnątrz nie wystarczy. Trzeba z nim się pobawić a przynajmniej raz w tygodniu (najlepiej kilka razy), zapiąć smycz i pójść na spacer gdzieś poza podwórko. Kiedy mieszkamy w domu wielorodzinnym 90 minut na spacery dziennie to podstawa. Na spacerach sprzątamy po psie. Kupujemy woreczki i zbieramy to co narobił. Także jeśli mamy z tym problem, zrezygnujmy z zakupu psa.
2. Czy mój pies będzie miał opiekę kiedy wyjadę na wakacje?
Oczywiście kiedy spędzamy wczasy na kempingu w Karwii, naszego JRT możemy zabrać ze sobą (wcześniej trzeba to uzgodnić z właścicielami campingu), także wiele pensjonatów i hoteli zezwala na przyjazd z psem, ale nie wszystkie, dlatego zastanówmy się czy możemy i chcemy zabrać psa na wakacje. JRT uwielbiają podróże i eksplorowanie nowych miejsc. Jasne jest, że wczasy w hotelu na Krecie będą fajną opcja dla nas, ale dla psa już nie. Czy ktoś z naszej rodziny lub znajomych będzie mógł zająć się psem podczas takiego wyjazdu? Czy sobie poradzi? Jeśli mamy kogoś takiego dobrze by było, żeby pies go poznał i żebyśmy mieli pewność, że akceptują się nawzajem i można ich zostawić na czas wyjazdu. Jeśli nie mamy nikogo takiego, zostawmy psiaka w hotelu dla zwierząt, ale pamiętajmy, że to kosztuje i wówczas nasze wakacje będą droższe niż przed zakupem JRT. Rozważmy to dobrze przed podjęciem decyzji.
3. Czy stać mnie na psa?
Wielu osobom wydaje się, że koszt zakupu psa jest duży. A to dopiero początek wydatków. Kiedy już kupią psa i zobaczą ile kosztuje jego utrzymanie: karma, leki, zabiegi weterynaryjne, zabawki (JRT szybko niszczą to co im kupimy i stale potrzebują mieć coś do zabawy) i inne nieprzewidziane wydatki wówczas dochodzą do wniosku, że koszt zakupu wcale nie jest duży, biorąc pod uwagę fakt, że wychowanie miotu to nie tylko kwestia pieniędzy ale i czasu i umiejętności. Policzmy to wszystko. Jeśli będziemy kupować karmę dobrej jakości w dużych workach, a do tego regularnie psa odrobaczać, szczepić, kupować dobre zabawki i przeprowadzać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne roczny koszt utrzymania JRT może wynieść nawet ponad 600 zł. Pamiętajmy, że psy mogą ulec wypadkom lub może przydarzyć im się poważna choroba i koszty leczenia będą większe. Bądźmy na to przygotowani.
4. Czy jestem gotów na zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń?
Jeśli ktoś lubi w weekend pospać do południa to przy psie, będzie musiał się liczyć z tym, że gdy wypadnie jego dyżur na poranną pobudkę i spacer… nie ma opcji, że się wyśpi. JRT z reguły upatrują sobie jedną lub więcej osób w rodzinie, do których podchodzą kiedy się nudzą i przynoszą zabawkę, kapcie lub coś innego do rzucania lub targania. Chcesz wypić kawę? Obejrzeć serial? Zrobić obiad? Ok, ale najpierw się pobaw z pieskiem. Warto zastanowić się nad tym czy jesteśmy na to gotowi. Jesteś pedantem? Wszystko u Ciebie lśni? Nie akceptujesz tego, że gdzieś na podłodze lub stoliku jest paproszek albo włosek? Nie kupuj JRT! Czyściochy przy tych psach wariują. Gładkowłose mają prostsze i z reguły krótsze włosy ale za to często linieją. Ich włosy są wszędzie. W aucie nie masz skórzanej tapicerki? Zainwestuj w dobry odkurzacz. Przy skórzanej jest łatwiej. Psy szorstkowłose i te z włosem złamanym nie oblatują aż tak bardzo ale za to ich włos z reguły jest dłuższy i bardziej zakręcony, co oznacza, że kiedy już wyleci jest bardziej widoczny. No i te psy z włosem łamanym i szorstkim wymagają regularnego trymowania.
5. Na jakim etapie życia jesteś?
Jeśli masz już ustabilizowane życie rodzinne, podjęcie decyzji o psie jest trochę łatwiejsze. Wiesz czy ktoś z twojej rodziny jest uczulony na sierść czy nie, wiesz czy wszyscy akceptują psa czy nie. Decyzję podejmujecie razem. Warto ją dobrze omówić w rodzinnym gronie.
Kiedy jesteś singlem zastanów się dłużej. Co jeśli będę się chciał z kimś związać ale ta osoba nie zaakceptuje psa? Co jeśli będzie uczulona?
Kiedy zastanawiacie się nad tym by mieć dzieci lub kolejne dziecko, warto przemyśleć co się stanie jeśli któreś z nich będzie uczulone. Czy będziecie mieli kogoś komu przekażecie psa? Nie chcemy by szczeniaki z naszej hodowli trafiały do schronisk. Możemy pomóc w znalezieniu nowych domów jeśli psy nie sprawiają problemów wychowawczych. Warto jednak przemyśleć co będzie jeśli pojawią się przeszkody.
Dla kogo JRT NIE JEST dobrym wyborem:
-dla osób, które nie lubią biegać i męczyć się; JRT wymagają od nas dużo ruchu i to nie jest frazes, to fakt.
-dla osób, które nie są konsekwentne; JRT musi od początku wiedzieć co mu wolno, a czego nie, nie można mu zmieniać reguł w trakcie gry: jasno, wyraźnie i konsekwentnie.
-dla pracoholików; JRT wytrzyma bez towarzystwa 8 godzin w ciągu dnia, jeśli go do tego odpowiednio przygotujemy, ale nie zostawiajmy go na długo samego, będzie tęsknił i może popaść w depresję.
-dla właścicieli kotów, gryzoni i ptaków; aczkolwiek jeśli mamy już te zwierzaki i kupimy szczeniaka JRT, wkładając dużo pracy w naukę, że ten futrzak albo te pióra to nie wróg tylko kupel to jest to wykonalne; gorzej jeśli po zakupie JRT, zachce nam się persa albo chomika.
-dla osób mega uporządkowanych; JRT to wulkan energii, potrafi nabrudzić, wytarzać się w padlinie, może coś upolować, gubi mnóstwo sierści; jeśli nam to będzie przeszkadzać to wybierzmy jakąś inną rasę.
-dla osób, które chcą mieć zawsze miłego i przyjaznego psa; takie niech wybiorą shih-tsu albo maltańczyka i dobrze go wychowają; JRT mimo wysiłków może być agresywny wobec obcych psów, a suczka nawet najukochańsza i bardzo miła w domu, może obszczekiwać ludzi na ulicy, ciągnąć za nogawkę listonosza i robić na złość sąsiadce; miły JRT to jak najbardziej realna wizja, ale może nie być miły zawsze i dla wszystkich.